BLOG

Zarządzanie projektem Lean Six Sigma

Wprowadzenie do DMAIC

Z projektem DMAIC jest jak z tym dowcipem: „przychodzi baba do lekarza i mówi że ją boli, tylko nie wiadomo gdzie”. No to doktor musi zbadać, zebrać informacje, zrobić wywiad, a tak w ogóle powinien zacząć od tego, że dowie się o co tak naprawdę pacjentce chodzi…

Define 1.Definiowanie problemu

Wybór problemu jest pierwszym krokiem w fazie Define i jest kluczowy dla powodzenia projektu. Skąd wiemy, czy jakiś problem nadaje się do rozwiązania za pomocą DMAIC?

szkolenie six sigma

Define 2. Wstępna analiza procesu

Gdy mamy już wybrany problem, którym chcemy zająć się w naszym projekcie (tzw. project Y ‚why’) i mamy już wybrany proces, którego ten problem dotyczy, to przychodzi czas na wstępna analizę procesu.

Define 3. Określenie oczekiwań klienta

Kluczowym pytaniem, które organizacja powinna sobie ciągle zadawać by aktualizować swoją strategię jest: ‚czego oczekuje od nas klient’? Podobnie rzecz się ma w programie 6 sigma – realizujemy projekty usprawnieniowe, których celem jest satysfakcja klienta. 

Define 4. Akceptacja karty projektu i kick-off

Za nami analiza problemu, definiowanie procesu w którym będziemy realizować projekt oraz określenie głosu klienta. Z zebranymi informacjami udajemy się do sponsora i przedstawiamy swoje potrzeby dotyczące działań projektowych.

szkolenie six sigma

Measure 1. Opracowanie szczegółowej mapy procesu

Po zatwierdzeniu karty projektu przez zespół, interesariuszy oraz sponsora projektu, lider może przystąpić do dalszych prac projektowych. Wchodzimy zatem do fazy Measure, której głównym zadaniem jest zebranie informacji co do tego, jak wygląda nasz proces.

Measure 2. Identyfikacja potencjalnych zmiennych

W ostatnim wpisie mapowaliśmy nasz proces, aby uzyskać jego szczegółowy obraz. Posiadając mapy procesu, które są naszym punktem odniesienia, wraz z zespołem zaczynamy poszukiwanie x’ów które wpływają na naszego Y’ka.

Measure 3. Planowanie zbierania danych


Wspólnie z zespołem wypracowaliśmy listę potencjalnych zmiennych wpływających na nasz problem. Teraz należałoby zebrać dane ich dotyczące, aby w dalszej kolejności wykazać zależność statystyczną. Czeka nas zatem przygotowanie planu zbierania danych.

Measure 4. Weryfikacja systemu pomiarowego

W metodyce Six Sigma, analiza MSA (Measurement System Analysis) pojawia się w fazie Measure i jest traktowana jako obowiązkowy etap przed rozpoczęciem zbierania danych. Dlaczego?

Measure 5. Opracowanie statystycznego obrazu procesu

Gdy upewniliśmy się, że nasz system pomiarowy jest zarówno powtarzalny jak i odtwarzalny, możemy przystąpić do zbierania danych. Zbieramy dane historyczne, ale czasem też, jeśli ich brakuje, musimy je po prostu "dozbierać". Jak to zrobić? Na co zwrócić uwagę?

szkolenie six sigma

Zarządzanie zmianą w projekcie Six Sigma. Model Kotter'a z pomocą

W każdym projekcie niezależnie od stosowanej metodyki kierownik projektu może napotkać opór. Opór to nic innego jak strach przed nowym. Może wystąpić wśród członków zespołu projektowego, chociaż rzadziej, natomiast najczęściej opór pojawia się w organizacji, którą poddajemy zmianie. Jak zapobiec negatywnemu wpływowi na projekt? Z pomocą przyjdzie nam model zmiany J.P.Kottera.

Analyze 1. Wstępna analiza danych.

Faza Measure zakończyła się zebraniem danych i teraz przyszedł czas na ich wstępna analizę. Zwykle wykorzystujemy w tym celu metody graficzne, w zależności od tego jakiego rodzaju dane udało nam się zebrać, dyskretne czy ciągłe. Jest to również krok, który przygotowuje nas do bardziej zaawansowanych analiz statystycznych i weryfikacji związków przyczynowo-skutkowych za pomocą hipotez statystycznych.